Достапни линкови

logo-print

Смртна казна за терористичките напади во Мумбаи


Индискиот суд денеска го осуди на смртна казна пакистанецот Мохамад Аџмал Касаб за терористичките напади во Мумаби во 2008 година кога загинаа над 160 луѓе. Тој беше единствениот од десетте напаѓачи кој беше уапсен. Другите беа убиени во акцијата од индиските безбедносни сили. Во Индија, смртната казна се извршува со бесење.
XS
SM
MD
LG