Достапни линкови

logo-print

Изгласан контроверзен план за развој на Москва


Градското собрание на Москва денеска одобри контраверзен план за развојот на главниот град на Русија во следниве 15 години. Во планот се предвидува масовно градење на нови објекти до 2025 година. Критичарите се загрижени дека со тоа може да се уништи историското наследство на Москва. Собранието, во кое мнозинството советници се членови на владеачката партија, го изгласа планот со 27 гласа за и 3 против.
XS
SM
MD
LG