Достапни линкови

logo-print

Шефот на бугарската дипломатија во Македонија


Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Покрај разговорите со својот домаќин, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, шефот на бугарската дипломатија ќе биде примен и од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и од премиерот Никола Груевски. Во фокусот на разговорите меѓу двајцата министри ќе бидат билатералните односи, особено можностите за продлабочување на економската соработка и напредокот во процесот на европското и евроатлантското интегрирање на Република Македонија.
XS
SM
MD
LG