Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе формира тело за контрола на воздушниот простор


Министрите за транспорт на земјите членки на ЕУ најавија дека прв приоритет ќе им биде воспоставување на „единствено европско небо“, со што би се спречило повторување на хаосот во воздушниот сообраќај кој беше предизвикан од вулканската пепел. Министрите вчера во Брисел договорија формирање ново тело до крајот на годинава, кое ќе го координира дејствувањето и одлуките на националните воздухопловни власти.
XS
SM
MD
LG