Достапни линкови

logo-print

Севернокорејски висок службеник поканет во Иран


Иран го покани првиот човек на севернокорејското собрание Ким Јонг Хам да ја посети исламската република на разговори за зајакнување на економските односи. Портпаролот на иранското Mинистерство за надворешни работи изјави дека минатиот месец ирански државен службеник ја упатил поканата до лидерот минатиот месец при посетата на Северна Кореа. За сега нема дополнителни детали. Јонг Хам е претседател на народното собрание на Северна Кореа и тој ја претставува државата на државни посети и дипломатски самити.
XS
SM
MD
LG