Достапни линкови

logo-print

Тимошенко повикува на протести


Украинскиот опозициски лидер Јулија Тимошенко го обвини претседателот Виктор Јанукович дека ја води земјата во диктатура. Таа ги повика нејзините поддржувачи на протест пред зградата на парламентот на 11 мај. Опозициските пратеници во минатата недела фрлаа јајца и палеа чадни бомби во парламентот, со цел да се спречи усвојувањето на контроверзниот договор за продолжување на закупот на руска поморска база на украинскиот полустров Крим за 25 години.
XS
SM
MD
LG