Достапни линкови

logo-print

Апел од ОН за кратење на нуклеарните арсенали


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун денеска испрати апел до државите кои имаат нуклеаро оружје повторно да ја искажат посветеноста кон намалување на нивните арсенали. Бан денеска се обрати пред 189 претставници на држави кои учествуваат на конференцијата за ревизија на договорот за неразмножување на нуклеарното оружје. На состанокот свои обраќања ќе имаат и американскиот државен секретар Хилари Клинтон и претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад. Западните земји во изминатиов период зачестено лобираат за нови санкции на Обединетите нации против Иран, поради нуклеарната програма на официјален Техеран.
XS
SM
MD
LG