Достапни линкови

logo-print

Германската влада го одобри заемот за Грција


Германската влада денеска го одобри заемот за Грција во висина од 22,4 милијарди евра. Владата се надева дека Бундестагот во петок ќе даде одобрение за испраќање на најголемиот дел од пакетот за спас на Грчката економија. Пакетот помош го презентираа петнаесетте нации на Европската унија кои го користат еврото како заедничка валута. До сега најголемиот заем кој го понудија земјите членки на ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд би требало да го спречи ширењето на грчката должничка криза во еврозоната.
XS
SM
MD
LG