Достапни линкови

logo-print

Критики од Узбекистан за браната Рогун


Претседателот на Узбекистан Ислам Каримов денеска ги критикуваше соседните земји за тоа што не ги земале предвид последиците од нивните политики за водите. Узбекистан има проблеми со соседен Таџикистан поради плановите за изградба на хидроелектрана. Таџикистан, најсиромашната земја во централна Азија, се надева дека ќе може да извезува електрична енергија со изградбата на браната на Рогун на реката Вакш. Узбекистанските власти, од друга страна, стравуваат дека изградбата на браната ќе ги уништи плантажите на памук, кои се полеваат со вода од реките кои извираат во Таџикистан и Киргистан.
XS
SM
MD
LG