Достапни линкови

logo-print

Клаус против ЕУ контрола врз националните буџети


Чешкиот претседател Вацлав Клаус се противи на идејата Европската унија, подучена од проблемите со долгот на Грција, во иднина да ги контролира националните буџети на своите членки. Според него, тоа би довело до слабеење на државите. ,,Буџетот пред се, е политички инструмент и поради него паѓаат влади. Деполитизацијата на буџетот и неговото препуштање на некои експерти во Унијата за мене е крај на светот,, изјави Клаус за чешкиот неделник Еуро.
XS
SM
MD
LG