Достапни линкови

logo-print

Делегација на турскиот Уставен суд во посета на Македонија


Од денеска до 5 мај во официјална посета на македонскиот Уставен суд ќе престојува делегација на Уставниот суд на Турција, предводена од претседателот на судот Хашим Килич. На оваа прва билатерална средба ќе бидат разменети искуства од уставно судската практика во рамките на актуелните предизвици во работата на двата уставни судови кои се развиваат според моделот на европското уставно судство.
XS
SM
MD
LG