Достапни линкови

logo-print

Протести пред иранската амбасада во Авганистан


Неколку стотина жители на Авганистан денеска протестираа пред амбасадата на Иран во Кабул. Во знак на незадоволство од зачестените смртни казни за авганистанските осуденици во Иран, демонстрантите запалија слика на претседателот на исламската република Махмуд Ахмадинеџад. Еден од организаторите на протестот, во изјава за авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа, рече дека целта на собирот е да се потенцира важноста на животите на авганистанците.
XS
SM
MD
LG