Достапни линкови

logo-print

Годишен состанок на Азиската развојна банка


Азиската развојна банка денеска го почна годишниот состанок во Ташкет, главниот град на Узбекистан. Се очекува дека 3.000 учесници ќе присуствуваат на четиридневниот настан. Поканети се шефови на држави, гувернери на централни банки и министри за финансии од 67 земји членки на банката. Невладиниот форум на Азиската развојна банка, сочинет од 250 граѓански организации, го бојкотира состанокот поради тоа што узбекистанскиот претседател Ислам Каримов не ги почитувал човековите права.
XS
SM
MD
LG