Достапни линкови

logo-print

Протести во Атина против антикризните мерки


Илјадници грци денеска се собраа во центарот на Атина на протести против рестриктивните економски мерки со кои владата планира да се справува со должничката криза. Викендов се очекува претставници на Грција, Меѓународниот монетарен фонд и Европската унија да разговараат за економските мерки, кои се предуслов за грчките власти да добијат пакет финансиска помош од Унијата и Фондот. Во следниве три години се планира инвестирање на 120 милијарди евра европски пари за спас на грчката економија.
XS
SM
MD
LG