Достапни линкови

logo-print

Хрватскиот парламент за уставни промени


Хрватскиот парламент денеска со мнозинство гласови реши да се пристапи кон измени на Уставот на земјата кои треба да придонесат кон завршување на преговорите за членство на земјата во Европската унија. Станува збор за незастарување на кривичните дела во приватизацијата и военото профитерство, како и за воведување на сите националства во преамбулата на Уставот. Парламентот одобри и зголемување на бројот на хрватските војници во Авганистан. До ова дојде за време на денешната посета на Загреб на генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
XS
SM
MD
LG