Достапни линкови

logo-print

САД се справуваат со истечената нафта во Мексиканскиот залив


Американската крајбрежна стража ги испитува извештаите дека истечената нафтата во Заливот на Мексико дојде до устието на реката Мисисипи. Државата Луизијана прогласи вонредна состојба и побара финансиска и помош од 6 илјади припадници на Националната гарда во санацијата на штетите. Претседателот Барак Обама вети секаква помош во справувањето со дамката која по површина е голема колку Јамајка. Нафтата истекува од 22 април по експлодирањето и потонувањето на платформата на Бритиш Петролеум на 80 километри од брегот.
XS
SM
MD
LG