Достапни линкови

logo-print

Чесите не го сакаат еврото


Првпат од почетокот на евроинтеграцијата повеќето граѓани на Чешка се изјаснија против еврото. Најновото истражување, спроведено по должничката криза во Грција, покажува дека 55 насто од чесите не сакаат круната да ја заменат со еврото. Шефот на државата Вацлав Клаус деновиве повтори дека било добро тоа што земјата се уште не влегла во еврозоната. ,,Вистинската причина за трагедијата не е рационалната или нерационалната економска политика во Грција, туку еврото,, изјави Клаус.
XS
SM
MD
LG