Достапни линкови

logo-print

Огромната нафтена дамка стигна до брегот на САД


Нафтата која неколку денови истекува во Мексиканскиот залив пристигна на бреговите на делтата на реката Мисисипи. Државата Луизијана која се очекува да биде најпогодена прогласи вонредна состојба и побара шест илјади припадници на Националната гарда да помогнат во чистењето. Претседателот Барак Обама вети секаква помош во справувањето со дамката која по површина е голема колку Јамајка. Нафтата истекува од 22 април по експлодирањето и потонувањето на платформата на Бритиш Петролеум на 80 километри од брегот.
XS
SM
MD
LG