Достапни линкови

logo-print

Голема нафтена дамка во мексиканскиот залив


Голема нафтена дамка која се шири низ Мексиканскиот залив се очекува да го достигне брегот во текот на денешниот ден. Се очекува од ова најмногу да биде погодена американската сојузна држава Луизијана, каде што е издадено предупредување за вонредна состојба. Портпаролот на Националната метеоролошка служба Чарлс Хенри изјави дека дамката е на околу пет километри од брегот на Луизијана. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека владата треба да го употреби секој ресурс кој е на располагање вклучително и војската за да учествуваат во чистењето на дамката и очекуваните штети. Официјални претставници ветуваат дека ќе направат се што е во нивна моќ да не биде нарушен речниот сообраќај.
XS
SM
MD
LG