Достапни линкови

logo-print

Изгласана забрана за носење бурка во Белгија


Долниот дом на белгискиот парламент изгласа забрана за носење на бурката во јавност. Според усвоениот текст, забраната се однесува на тоа бурката со која муслиманските жени го прекриваат лицето и телото, да не се носи на јавни места како улици, спортски терени и објекти кои имаат јавен карактер. Се предвидува казна од 25 евра или седумдневен затвор. Забараната не може да стапи во сила се додека не биде одобрена и од сенатот.
XS
SM
MD
LG