Достапни линкови

logo-print

Рекордно кратење на клучната руска каматна стапка


Руските власти денеска соопштија дека за осум проценти ја кратат клучната каматна стапка во земјата. Одлуката, која стапува на сила во петок, е тринаесетто кратење на каматната стапка за рефинансирање од април 2009 година. Станува збор за рекордно намалување на давачката кое се должи на зголемените проекции за раст на руската економија годинава. Согласно ревидираните проекции, во текот на 2010, во Русија би требало да се бележи економски раст од 4 насто, наспроти претходно предвидените 3 проценти.
XS
SM
MD
LG