Достапни линкови

logo-print

Обама сака да го потпише законот за контрола на Вол Стрит


Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека сака да го потпише законот со кој ќе се стават нови контроли на Вол Стрит. Обама изјавил дека регулаторниот пакет кој тој го подржува ќе им овозможи на финансиските институции да направат пари на старомоден начин, односно преку кредитирање на компании кои ќе создаваат нови бизниси со кој ќе се создадат нови работни места. Неговите коментари дојдоа откако републиканците се откажа од напорите да го блокирааат носењето на законот. Аналитичарите велат дека овие реформи се најповолни од времето на големата депресија во 30-тите години на минатиот век.
XS
SM
MD
LG