Достапни линкови

logo-print

Чеченскиот претседател демантира дека нарачал убиство


Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров го демантираше извештајот на австриската полиција во кој се наведува дека тој го нарачал убиството на негов критичар. Демантот следи еден ден по објавата на австриските власти дека Кадиров го нарачал ланското убиството на Умар Исраилов, чеченски бегалец во Виена. Ова е прв пат претседателот на Чеченија да биде прозван за убиството на Исраилов, кој беше активист за човекови права.
XS
SM
MD
LG