Достапни линкови

logo-print

Шестмина загинати во Авганистан


Шестмина цивили загинаа во југоисточниот дел на Авганистан денеска во експлозија на бомба поставена покрај пат. Инцидентот се случи во провинцијата Кхост, во близина на пакистанската граница. Меѓу загинатите, кои се возеле во автобус имало и жени и деца, соопштија локалните власти. Според проценките на Обединетите нации, околу 2.000 цивили гинат секоја година во насилствата во Авганистан.
XS
SM
MD
LG