Достапни линкови

logo-print

Францускиот Претседател Саркози во посета на Кина


Францускиот претседател Никола Саркози во рамките три дневната посета на Кина се очекува да изврши притисок Пекинг да ги поддржат дополнителни санкции против Иран. Саркози, кој е придружуван од неговата сопруга Карла Бруни, пристигнаа во западниот град на Џие пред да се упати за Пекинг каде подоцна ќе разговора со претседателот Ху Џинтао. Западните сили притискаат за нови санкции на Обединетите Нации против Иран поради одбивањето да запре со процесот на збогатување ураниум. Меѓутоа, Кина и Русија, која исто така има постојано место во Советот за Безбедност, засега се воздржани.
XS
SM
MD
LG