Достапни линкови

logo-print

Земјите од евро зоната во мај за заемот на Грција


Претставници на земјите од евро зоната планираат на 10 мај да одржат самит на кој ќе одобрат програма за заем на Грција, за да и помогнат да излезе од економската криза, соопштија извори блиски на шпанското претседателство во ЕУ. На пакетот за помош на Грција во вредност од 45 милијарди евра засега се противи Германија, која смета дека тоа ќе биде преголем товар за нејзината економија.
XS
SM
MD
LG