Достапни линкови

logo-print

Клинтон ги повика ирачките политичари брзо да формираат влада


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика учесниците на парламентарните избори во Ирак да ги остават настрана разликите и брзо да формираат влада. Таа ги повика ирачките политичари да го почитуваат гласањето од 7 март, во интерес на силна, независна и демократска земја. Оваа изјава на Клинтон доаѓа еден ден откако двајца кандидати што победија на изборите беа дисквалификувани, со што дополнително се искомплицираа напорите за формирање нова владејачка коалиција.
XS
SM
MD
LG