Достапни линкови

logo-print

Блокирана дебатата за финансиски реформи во Сенатот на САД


Американските републиканци во Сенатот го блокираа почетокот на дебатата за реформите во финансиската регулатива. Демократите и Републиканците треба да започнат расправа за нацрт законот подржан од американскиот претседател Барак Обама за воведување на најголемите реформи во регулативата во последниве 60-тина години. Републиканците велат дека законот не оди доволно далеку во реформите, а Демократите сметаат дека нивните противници сакаат само да го заштитат Вол Стрит. Демократите не успеаја да ги добијат потребните 60 гласа за да започне дебатата за законот.
XS
SM
MD
LG