Достапни линкови

logo-print

Русија може да поддржи санкции за Иран ако нема друг излез


Рускиот претседател Дмитри Медведев во телевизиско интервју за данска ТВ станица изјави дека Москва може да ги поддржи санкциите на Обединетите Нации за Техеран доколку се исцрпат сите други начини. Медведев во неколку наврати изјави дека Русија како член со право на вето во Советот за Безбедност во Обединетите Нации нема да гласа против санкциите за Иран, но тие не треба да и наштетат на пошироката популација. Соединетите Американски Држави и западноевропските земји го обвинуваат Иран дека се обидува да направи нуклеарно оружје. Русија се уште гласно не ги поддржала овие тврдења но истакна дека Иран треба да гради доверба со меѓународната заедница и да докаже дека нуклеарната програма нема да се користи за производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG