Достапни линкови

logo-print

НБРМ проверува дали во мај може да се релаксира монетарната политика


Народната банка на Република Македонија привршува со проверката на досегашните проекции и во мај ќе објави дали ќе оди со натамошна релаксација на монетарната политика. Деновиве ги привршуваме проверките на досегашните проекции или вршиме препроектирање и тие резултати ќе бидат завршени наскоро и ќе може да соопштиме дали трендот на релаксација на монетарната политика ќе продолжи, изјави гувернерот на НБРМ Петар Гошев За нивото на девизните резерви, гувернерот посочи дека тие изнесуваат 1,630 милијарди евра и оти во овој период се стабилни.
XS
SM
MD
LG