Достапни линкови

logo-print

Поништени гласови од изборите во Ирак


Ирачкиот суд денеска ги поништи гласовите на 52 кандидати од парламентарните избори поради нивната поврзаност со забранетата партија „Баат“ на Садам Хусеин. Ваквиот потег ги става под знак прашалник гласовите од изборите кои се одржаа во март годинава. Портпарол на судот потврди дека со поништувањето на гласовите, двајца кандидати ги изгубиле местата во парламентот, кои ги добиле на изборите на седми минатиот месец. Одлуката на судските власти следи по иницијатива за пребројување на ливчињата собрани од гласачите во Багдад.
XS
SM
MD
LG