Достапни линкови

logo-print

Братот близнак на Качински ќе се кандидира за претседател на Полска


Јарослав Качински, братот близнак на покојниот полски претседател Лех Качински, ќе се кандидира за шеф на државата на вонредните претседателски избори. Информацијата ја објави полската државна новинска агенција, не откривајки ги изворите. Како што објави медиумот, Качински ќе биде кандидат на десничарската Партија за Закон и Правда. До вонредните избори во земјата закажани на 20 јуни, должноста претседател ја извршува Борислав Коморовски кој, според неофицијални проценки, можеби ќе добие повеќе гласови на изборите.
XS
SM
MD
LG