Достапни линкови

logo-print

Германија се уште не сака да даде пари за Грција


Германскиот министер за надворешни работи Гуидо Вестервел изјави дека Германија се противи на давањето финансиска помош на Грција пред земјата да понуди кредибилна програма за намалување на задолженоста. Ако ставите премногу пари на маса, ќе приметите дека Грција нема да ја заврши домашната задача на дисциплиниран начин, рече Вестервел на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург. Германија, една од економски најразвиените земји во Унијата, би требало да и помогне на Грција со приближно осум и пол милиони евра, кои ќе ги пласира преку Меѓународниот монетарен фонд. Унијата е подготвена да и` помогне на грчката економија да се извлече од кризата со пакет помош тежок 45 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG