Достапни линкови

logo-print

Медведев во Норвешка за демаркација на меѓусебната граница


Рускиот претседател Дмитриј Медведев пристигна во официјална посета на Норвешка при што се очекуваат разговори за долгогодишните несогласувања околу меѓусебната поморска граница. Од 1970-та година Норвешка и Советскиот Сојуз, а подоцна Русија, се спорат за околу 176 илјади километри квадратни во Баренцово Море, каде што се смета дека има големи ресурси на нафта и гас. Пред пристигнувањето во Осло, Медведев изјави дека е можно двете земји да постигнат договор за демаркација на границата.
XS
SM
MD
LG