Достапни линкови

logo-print

Путин во посета на Украина


Рускиот премиер Владимир Путин денеска ќе го посети Киев каде што ќе разговара со украинскиот претседател Виктор Јанукович и со премиерот Микола Азаров. До посетата доаѓа само неколку дена откако двете земји потпишаа договор според кој Украина ќе добива поефтин гас во замена за останување на руската поморска воена база на Крим уште 25 години. Опозицијата протестираше во саботата во Киев против ваквиот договор.
XS
SM
MD
LG