Достапни линкови

logo-print

Унгарската опозиција победи со двотретинско мнозинство


Досегашната унгарска опозиција победи на парламентарните избори, освојувајќи двотретинско мнозинство во парламентот, по вториот круг на изборите. Идниот унгарски премиер Виктор Орбан вчера соопшти дека коалицијата на неговата Унгарска граѓанска алијанска Фидеш и Христијанско-демократската партија освоиле 68 отсто од пратеничките места. Со тоа, победничката коалиција освои 262 пратенички места во 386-члениот парламент.
Орбан вети дека ќе го олесни давањето државјанство за Унгарците во соседните земји.
XS
SM
MD
LG