Достапни линкови

logo-print

Чавез не се откжува од Кубанците


Венецуелскиот претседател Хуго Чавез го отфрли предупредувањето од пензионираниот генерал Антонио Риверо дека има зголемено кубанско присуство во венецуелските вооружени сили. Чавез не ги негираа ваквите наводи, но вели дека Кубанците само помагаат и оти има ограничен број нивни војници.
Опозицијата долго време го обвинува Чавез дека им дозволува на кубански советници и оперативци да држат клучни позиции во армијата и во државните институции. Овие обвинувања сега добиваат на тежина, имајќи го предвид угледот на Риверо во воените кругови.
XS
SM
MD
LG