Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот претседател во посета на Индија


Индискиот премиер Манмохан Синг денеска во Њу Делхи треба да се сретне со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Двајцата лидери ќе разговараат за нивните билатерални односи, на кои се гледа како на клуч на регионалната безбедност. До средбата доаѓа два месеци откако во самоубиствен напад во Кабул загинаа 9 Индијци. Индиските власти за нападот ја обвинија пакистанската терористичка организација Лашкар е Таиба.
Индија е значително вклучена во обновата на Авганистан. По падот на Талибанците во 2001, Индија овозможи помош од повеќе од 1 милијарда долари за Авганистан.
XS
SM
MD
LG