Достапни линкови

logo-print

Хајнц Фишер води на изборите во Австрија


Актуелниот претседател на Австрија Хајнц Фишер најверојатно ќе добие уште еден мандат како шеф на државата, судејки по прелиминарните резултати од претседателските избори во земјата. Според неофицијални резултати кои ги објави институтот „Арге“, Фишер освоил 78 проценти од гласовите. Шеснаесет проценти од гласачите, пак гласале за неговара противничка Барбара Росенкранц. Таа во јавноста предизвика контроверзии откако изјави дека законот за забрана на глорификување на нацистите во земјата не е во согласност со уставот.
XS
SM
MD
LG