Достапни линкови

logo-print

Труени ученички во Авганистан


Осумдесетмината ученички од повеќе училишта од северниот дел на Авганистан биле намерно труени со гас, соопштија властите. Само денеска тринаесетмина девојчиња беа примени во болница. Тие се жалеле на главоболки, повраќање и тресење на рацете. Шефот на болницата во Кундуз рече дека по третманот, ученичките се чувствуваат добро. Во саботата 47 ученички и нивните наставнички беа примени во болница со слични симптоми. Минатата недела пак, дваесетмина девојчиња биле хоспитализирани со речиси идентични здравствени проблеми. Во изминативе три години биле пријавувани слични случаи на труење во различни делови на Авганистан.
XS
SM
MD
LG