Достапни линкови

logo-print

Локални избори во Белорусија


Денеска во Белорусија се одржуваат локални избори на кои приближно седум милиони гласачи ќе избираат членови на локалните совети. Повеќе од 300 опозициски кандидати се натпреваруваат со кандидатите од владеачката коалиција за советнички места во локалната самоуправа. Десетина опозициски кандидати се повлекоа од изборите, тврдејки дека власта им ги обструирала кампањите. Денеска е втор и последен ден за гласање. Прелиминарните резултати се очекуваат во понеделник.
XS
SM
MD
LG