Достапни линкови

logo-print

Комеморација на ерменските жртви во Турција


Активисти за човекови права во Турција денеска им оддадоа почит на жртвите ерменци од масакрот во земјата за време на отоманската империја од 1915 до 1917 година. Новинските агенции јавуваат дека стотина активисти присуствувале на настанот кој се одржа под паролата „никогаш повторно“. Полицијата во Истамбул спречила група лица кои се бунеле против комеморацијата. Во Јереван, пак, десетици илјади ерменци положија цвеќе пред споменикот изграден во чест на убиените.
XS
SM
MD
LG