Достапни линкови

logo-print

Неуспешни преговори во Тајланд


Тајландскиот премиер Абхисит Вејајива го одби барањето на демонстрантите, кои веќе подолго време протестираат во Банкок, да си поднесе оставка откако ќе распише вонредни избори во земјата. Со тоа не успеаа денешните преговори меѓу премиерот и лидерите на демонстрантите. Сега е бесцелно да се одржуваат понатамошни разговори, изјави еден од организаторите на протестите. Илјадници приврзаници на опозицијата, облечени во црвени маици веќе со недели протестираат во главниот град на Тајланд. Во Банкок секој викенд се одржуваат протести, преку кои приврзаниците на поранешниот премиер го изразуваат незадоволството од состојбата во земјата.
XS
SM
MD
LG