Достапни линкови

logo-print

Погребни церемонии во Ирак за вчерашните жртви


Ирачките шиити денеска одржуваат погребни церемонии за десетиците жртви на вчерашните бомбашките напади врз џамиите во Багдад. Во бранот бомбашки напади загинаа најмалку 69 луѓе, а беа повредени над 100 лица. Никој не ја презеде одговорноста за експлозиите. Според властите, бунтовниците се обидуваат да го возвратат ударот, откако ирачките безбедносни сили убија двајца лидери на Ал-Каида во Ирак на 18 април.
XS
SM
MD
LG