Достапни линкови

logo-print

Сменет регионалниот кинески комунистички лидер во Ксиџијанг


Кина го смени комунистичкиот партиски лидер во регионот Ксинџијанг, каде што минатата година имаше немири. Ванг Лељуан, кој раководеше со регионот од 1994 година, беше заменет од страна на Џанг Цхунџиан на местото секретар на Комунистичката партија за Ксинџијанг. Државните медиуми не јавија зошто Ванг е сменет. Меѓутоа, тој беше на удар на јавноста по безредија во јули, кои загинаа речиси 200 лица во судирите меѓу муслиманските Ујгури и Хан-Кинезите во Урумџи.
XS
SM
MD
LG