Достапни линкови

logo-print

Авганистанците ќе почнат да ја превземаат одговорноста за безбедноста


На министерскиот состанок на НАТО во Талин се договорени условите за почеток на предавањето на одговорноста за безбедноста во Авганистан на авганистанците и покрај безбедносните ризици. Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека не постојат илузии дека ќе биде лесно и брзо, но оти, според ситуацијата на теренот, тоа е реално. Се надевам дека процесот на примопредавање на одговорноста од НАТО на авганистанците, ќе почне во оваа година, изјави Расмусен.
XS
SM
MD
LG