Достапни линкови

logo-print

Обама бара построга контрола врз финансискиот сектор


Американскиот претседател Барак Обама се заложи за построга контрола над финансискиот сектор и го критикуваше Волстрит за ризично работење, барајќи како што рече „осовременети, здраворазумски“ прописи со кои би се спречила нова криза. Тој зборуваше на њујоршкиот колеџ Купер Јуниор пред челници од финансискиот сектор, заштитиници на правата на потрошувачите, претставници од локалните власти. Обама рече дека новите закони ќе ги спречат финансиските неволји кои се на штета на даночните обврзници.
XS
SM
MD
LG