Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Белгија ќе си поднесе оставка


Премиерот на Белгија Ив Летерм денеска најави дека ќе си поднесе оставка од функцијата откако клучен партнер ја напушти владината коалиција. Летерм ја испрати својата оставка до кралот Алберт Втори по вонредна владина седница. Монархот за сега нема дадено повратна информација дали ја прфаќа или ја одбива оставката на премиерот. Распадот на владеачката коалиција фрли сенка врз закажаната парламентарна дебата на која требаше да се дискутира за закон кој би го регулирал забулувањето на жените во јавност.
XS
SM
MD
LG