Достапни линкови

logo-print

Ерменија потврди дека нема да го ратификува октомврискиот договор


Претседателот на Ерменија денеска потврди дека неговата администрација ја одложила ратификацијата на договорот за воспоставување на дипломатски односи со турција кој беше потпишан во октомври минатата година. „Ќе размислиме за продолжување понатаму кога ќе бидеме убедени дека има соодветна атмосфера во Турција и дека има лидерски иницијативи во Анкара за нормализација на процесот“ се наведува во соопштение објавено на интернет страницата на шефот на ерменската држава. Двете земји ги заладија односите поради убиствата на ерменци во Турција за време на Првата светска војна. Ерменските власти тврдат дека во отоманската ера бил извршен геноцид. Турската влада го одбива тоа тврдење.
XS
SM
MD
LG