Достапни линкови

logo-print

Доцни повратот на ДДВ за фирмите


Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски потврди дека има доцнење во исплатата на повратот на данокот на додадена вредност за фирмите. „Постојат фирми каде има доцнење на повратот на ДДВ-то што не го спориме, но износот не е драстичен барем според податоците со кои јас располагам“ изјави вицепремиерот. Тој додаде дека за данокот на додадена вредност надлежни се Министерството за финансии и Управата за јавни приходи но, како што рече, доцнењето на повратот на ДДВ-то за фирмите во просек е за неколку дена.
XS
SM
MD
LG